czwartek, 11 kwiecień 2019 12:00

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

 

Papież Franciszek zdecydował, że październik 2019 roku będzie Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym Okazją do tego jest 100. rocznica opublikowania Listu Apostolskiego Maximum illud papieża Benedykta XV. W archidiecezji gnieźnieńskiej już włączono się w przygotowania do obchodów, które przebiegać będą pod hasłem „Ochrzczeni i posłani”.

Gnieźnieński Referat Misyjny w ramach współpracy z Referatem Rodzin zorganizował rekolekcje szkole i parafialne pod hasłem „Ochrzczeni i posłani” oraz „Złączeni sakramentem małżeństwa i posłani” w Zasutowie, w parafii pw. św. Katarzyny w Opatówku, w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu oraz na Uniwersytecie „Trzeciego wieku” w Strzałkowie. Z kolei w ramach spotkań z doradcami życia małżeńskiego i rodzinnego oraz animatorami misyjnymi miała miejsce promocja książki: „Rodzina otwarta na świata” autorstwa ks. Franciszka Jabłońskiego, która podejmuje tematykę zobowiązań małżeństwa i rodziny względem misji wynikające z sakramentu chrztu i sakramentu małżeństwa.

Kolejna inicjatywą była XXI Międzydiecezjalna Szkoła Animatora Misyjnego, podczas której zaplanowano szereg pomysłów na zagospodarowanie zbliżającego się Miesiąca Misyjnego oraz rozwiązano konkurs na misyjna kolorowankę. Jak informuje dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych ks. dr hab. Franciszek Jabłoński, w konkursie wzięło udział 20 szkół z archidiecezji gnieźnieńskiej. Łącznie do referatu wpłynęło 120 prac. Każdy z uczestników oraz opiekunów otrzymał specjalny dyplom. Gościem specjalnym SAM była dr Michelle Robinson z Jamajki, która odwiedziła również parafie oraz spotkała się z uczniami 15 szkół i 2 przedszkoli. Uczestniczyła też w obchodach Narodowego Dnia Życia w Gnieźnie.

W planach jest jeszcze m.in. diecezjalny kongres członków Żywego Różańca w Biechowie, który odbędzie się 19 października oraz czytanki na październik przygotowane przez warszawską centralę Papieskich Dzieł Misyjnych. Pozostałe inicjatywy są w fazie planowania.

 Tekst: B. Kruszyk i ksFJ

http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci/przed_miesiacem_misyjnym_.html

 

Relacja z Inowrocławia

W niedzielę 6 kwietnia zakończyły się rekolekcje w parafii Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Rekolekcje zostały przygotowane przez Referat Misyjny i Referat Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Rekolekcjom towarzyszyło hasło "Złączeni i posłani", w nawiązaniu do obchodów 100. rocznicy listu apostolskiego Maximum Illud, który zachęca katolików do misyjnego otwarcia.
Na rekolekcje dla dorosłych składały się projekty duszpasterskie przygotowane przez ks. dr. hab. Franciszka Jabłońskiego: Pięć języków miłości w małżeństwie, Osiem błogosławieństw dla mężczyzn oraz Deklaracja, Tydzień modlitw za męża i żonę, Życie małżeńskie uczynić Eucharystią, Dziękuję Ci kobieto, Cechy miłości małżeńskiej i rodzinnej wg papieża Franciszka.

W niedzielne popołudnie (31 marca) rekolekcjonista wygłosił specjalną katechezę dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych oraz bierzmowanych, w poniedziałek dla Członków Żywego Różańca, a we wtorek dla członków Towarzystwa św. Wojciecha. Podczas rekolekcji uczestnicy mieli okazję obejrzeć filmy ewangelizacyjne: Apostoł Chrystusa, Siła modlitwy (ang. War Room), Próba ogniowa (ang. Fireproof) oraz Odważni (ang. Courages).
Na niedzielne popołudnie zostali zaproszeni małżonkowie, którzy uczestniczyli w rekolekcjach na "Proboszczowską kawę", spotkanie miało charakter formacyjny, którego celem było ukazanie miejsca świeckich w Kościele oraz ukazanie im możliwości zaangażowania w parafii. Pochylano się zatem nad powołaniem każdego i każdej z nas do głoszenia światu Ewangelii i przyjmowania odpowiedzialności za Kościół. Małżonkowie zostali zachęceni do włączenia się w posługę w kościele oraz do zaangażowania się w ruchy działające w parafii oraz dzieła charytatywne. Świadectwo zaangażowania w ruch Domowego Kościoła dali państwo Trzeszczyńscy, którzy podkreślali, że bycie we wspólnocie dale wiele sił do życia sakramentem małżeństwa.

Równolegle odbyły się rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Hasłem jakie towarzyszyło temu wydarzeniu było: "Ochrzczeni i posłani", które prowadzili ks. Franciszek Jabłoński i Teresa Niewiadomska - z Referatu Rodzin. Rekolekcje miały za zadanie przybliżyć sakramenty święte. Spotkaniu towarzyszyły trzy postacie związane z dziełem misyjnym: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Franciszek Ksawery oraz dr Wanda Błeńska.
Podczas rekolekcji nie zabrakło śpiewów ewangelizacyjnych oraz konkursów.

 Teskt: T. Niewiadomska

https://drgniezno.pl/aktualnosci/kwiecien/item/253-rekolekcje-w-w-par-chrystusa-milosiernego-w-inowroclawiu

 

 

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej w naszej: "Polityce Prywatności."