">

"> Korzystajmy z oferty unijnego programu Comenius!

Dzisiaj jest: poniedziałek,
19 listopada 2018r.

wykop.pl

Korzystajmy z oferty unijnego programu Comenius!

W dniach od 27 maja do 5 czerwca 2011 r. w ramach unijnego projektu Comenius – Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej uczestniczyłam w kursie pt. „Grecka cywilizacja i kultura. Odkrywanie Greckiego Archipelagu”, który odbywał się w Atenach oraz na greckich wyspach Mykonos i Delos.
Celem kursu było poznanie kluczowych elementów greckiej cywilizacji i kultury oraz ich wpływu na rozwój cywilizacji europejskiej, a w szczególności pogłębienie znajomości greckiej historii, architektury, religii, zwyczajów i greckiej muzyki.Program zajęć obejmował wykłady prowadzone przez profesorów wyższych uczelni, które w większości odbywały się w terenie (w muzeach, na terenie wykopalisk archeologicznych) oraz pracę w małych zespołach. Wspaniale było stanąć w miejscach, o których dotąd tylko się uczyłam bądź czytałam. Akropol, Agora, nowe Muzeum Archeologiczne, Areopag… Dla mnie osobiście wejście na ten ostatni było wyjątkowym przeżyciem – stanąć na tym samym miejscu, na którym kiedyś przemawiał św. Paweł… o ileż łatwiej wyobrazić sobie, jak to wszystko wyglądało wtedy, na samym początku... A później wyprawa promem na Cyklady, a dokładniej na przepiękną wysepkę Mykonos – z mnóstwem cerkwi (ok. 400) ale i z małym kościołem katolickim, z tzw. Małą Wenecją, pięknymi wąskimi uliczkami, wiatrakami i plażami. Zwiedzanie wyspy, Muzeum Archeologicznego (m.in. z intrygującymi marmurowymi posążkami oraz z posągami lwów) i portu, i następna wyprawa, tym razem na niezamieszkaną, położoną w centrum Cyklad, tzw. świętą wyspę Delos. Ta maleńka wysepka, słynąca z imponujących ruin z czasów antycznej Grecji, przez prawie tysiąc lat była głównym ośrodkiem politycznym i religijnym na Morzu Egejskim. I choć do dziś przetrwały tylko ruiny, naprawdę warte są obejrzenia (raj dla tych, którzy interesują się archeologią).

 


Uczestnikami kursu byli nauczyciele historii, religii, j. angielskiego i j. francuskiego z pięciu europejskich krajów: Rumunii (6 osób), Wielkiej Brytanii (1 osoba), Belgii (1 osoba), Finlandii (1 osoba) i z Polski (1 osoba). Te dziesięć osób wraz z opiekującą się nami przedstawicielką greckiej organizacji Neohel stworzyło zgrany zespół ludzi, którzy mimo wielu różnic – wynikających nie tylko z faktu, że pochodziliśmy z różnych krajów czy też, że nauczamy różnych przedmiotów; byliśmy przecież przedstawicielami także różnych kultur, języków i różnych religii (reprezentowaliśmy Kościół katolicki, prawosławny i protestancki) – potrafili nawiązać przyjacielskie relacje, stworzyć warunki do wymiany doświadczeń i wzajemnego ubogacenia się. Poznawaliśmy nie tylko Grecję – w czasie wolnym był czas na dzielenie się ciekawostkami o swoich krajach, o edukacji i religii, dzięki czemu kurs ten obok zdobytej wiedzy i ugruntowania tej, którą już posiadałam o Grecji, był dla mnie źródłem bardzo ciekawego doświadczenia współpracy z nauczycielami z różnych krajów Europy. Podstawowym językiem, w którym cały kurs się odbywał był angielski, była więc to także okazja do pogłębienia swojej znajomości języka angielskiego, a przede wszystkim sprawdzenia swych umiejętności w praktycznym posługiwaniu się nim w codziennych sytuacjach.
Mogłabym jeszcze długo opisywać to, co przez te kilka dni zobaczyłam, czego się nauczyłam i doświadczyłam, ale nie taki jest mój cel. Moim celem jest bowiem zachęcić Was do korzystania z kursów, które oferuje Comenius (dla tych, którzy pierwszy raz zetknęli się z tym programem nadmienię, że jednym z głównych celów programu Comenius jest szkolenie nauczycieli przez wspieranie europejskich projektów doskonalenia zawodowego). Opierając się o własne doświadczenie mogę stwierdzić, że kursy te prowadzone są bardzo profesjonalnie, a uczestnikom stwarza się naprawdę komfortowe warunki. Jest to wspaniałe doświadczenie i to w dodatku w całości finansowane przez Unię Europejską (i nie jest to oferta, jak myśli wielu, tylko dla anglistów!).

 

 

 
Dokładne informacje można znaleźć na stronie http://www.comenius.org.pl/ (link: Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej). Najbliższy termin składania wniosków o przyznanie grantu mija 16 września – jest więc jeszcze trochę czasu. Wystarczy wybrać kraj, kurs (ważne, żeby był jakoś skorelowany z nauczanym przedmiotem), termin i złożyć wymagane dokumenty. Gorąco zachęcam! W przypadku bardziej szczegółowych pytań dotyczących składania wniosków chętnie służę pomocą (dla zainteresowanych podaję mój email: ewazachwiejax@wp.pl).

 


Ewa Zachwieja, Gniezno


Źródło: http://wkg.gniezno.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=305&Itemid=130