">

"> Abp Henryk Muszyński nadal będzie pełnić funkcję Metropolity gnieźnieńskiego

Dzisiaj jest: poniedziałek,
19 listopada 2018r.

wykop.pl

RV; KAI; PAP; Nasz Dziennik, 8; Gazeta Wyborcza, 7

Abp Henryk Muszyński nadal będzie pełnić funkcję metropolity gnieźnieńskiego. Papież Benedykt XVI poprosił, aby arcybiskup kontynuował posługę przez kolejne dwa lata po osiągnięciu wieku emerytalnego. Abp Muszyński, który w marcu kończy 75 lat, zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego złożył na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu. I

nformację o decyzji Benedykta XVI podał do wiadomości abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Jak powiedział we wtorek PAP ks. Mirosław Jasiński, sekretarz abp Muszyńskiego, decyzja Ojca Świętego nie zawiera uzasadnienia. "Papież nie musi nikomu tłumaczyć, w jaki sposób podejmuje decyzje o możliwości pełnienia dalszej posługi przez duchownego. Z pewnością bierze pod uwagę stan zdrowia fizycznego i psychicznego, często też zbieżność dat. Ojciec Święty może przedłużyć pełnienie posługi o rok lub dwa, np. do okrągłej rocznicy udzielenia święceń" - powiedział ks. Jasiński.

Decyzja Benedykta XVI może mieć związek z przeniesieniem do Gniezna tytułu prymasa Polski. W 2006 roku papież postanowił, że ten tytuł od grudnia 2009 roku będzie piastował zwierzchnik archidiecezji gnieźnieńskiej. Ojciec Święty zdecydował wówczas, że kard. Józef Glemp zachowa tytuł prymasa do dnia 80. urodzin, czyli do 18 grudnia 2009 r. Następnie tytuł ten zostanie przywrócony arcybiskupowi gnieźnieńskiemu "ze względów historycznych i prawnych, przemawiających za stolicą gnieźnieńską, to znaczy pierwszą polską archidiecezją metropolitalną, gdzie przechowywane są relikwie świętego Wojciecha męczennika, patrona Polski".