Dzisiaj jest: sobota,
20 października 2018r.

wykop.pl

Białystok: spotkanie Stowarzyszenia Misjologów Polskich

 

W dniach 1-3 października 2018 r. w Białymstoku miało miejsce doroczne spotkanie Stowarzyszenia Misjologów Polskich (SMP), w ramach którego odbyło się sympozjum misjologiczne:  „Misje i misjologia - 100 lat po Maximum Illud’”, a także walne zebranie stowarzyszenia. 

W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób, w tym 30 misjologów. Obecni byli także biskupi: abp Tadeusz Wojda SAC – metropolita białostocki, bp Jerzy Mazur SVD – biskup ełcki, bp Jan Piotrowski – biskup kielecki oraz biskupi pomocniczy:  bp Henryk Ciereszko z Białegostoku i bp Andrzej Kaleta z Kielc.

  • W czasie sympozjum o Liście apostolskim „Maximum Illud” referaty przedstawili: abp dr Tadeusz Wojda SAC i o. dr hab. Wojciech Kluj OMI,  prof. UKSW. Podkreślili  oni nowatorski charakter listu, kontekst gospodarczo-polityczny i pastoralny jego powstania. Zauważyli, że przyczynił się on do rozbudzenia misyjnego. Prelegenci zastanawiali się, jak to rozbudzenie misyjne zapoczątkować we współczesnym Kościele.
  • Ks. dr hab. Franciszek Jabłoński z UAM mówił o formacji misyjnej  alumnów w świetle „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” z 2016 r. Podkreślił, że ten dokument „przesiąknięty” jest duchem misyjnym i nauczaniem papieża Franciszka. „Każdy wyznawca Chrystusa jest uczniem-misjonarzem. I w takim duchu powinni być  formowani alumni i obecni kapłani”.
  • O. dr Marcin Wrzos OMI z Poznania przedstawił prasę misyjna i nowe media jako element stymulujący misyjne zaangażowanie.
  • O. dr hab. Tomasz Szyszka SVD z UKSW  ukazał  misyjne aspekty nauczania papieża Franciszka.

 

Referaty stały się podstawą do prowadzonych ożywionych dyskusji.

 

Podczas walnego zebrania Stowarzyszenia Misjologów Polskich, które poprowadził jego Prezes - o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD, prof. UKSW sprawozdanie z działalności stowarzyszenia przedstawił  sekretarz SMP - o. dr Adam Michałek SVD. Bp Jerzy Mazur mówił o powstaniu Instytutu Misyjnego Laikatu, przygotowującego osoby świeckie do wyjazdu na misje. Następnie ks. dr Maciej Będziński sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary mówił o intencjach ogłoszenia nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, w październiku roku 2019, przez papieża Franciszka, jak i o planach pastoralnych, misjologicznych przygotowywanych na to wydarzenie.

Wiceprezes stowarzyszenia i redaktor rocznika „Studia Misjologiczne” – ks. Jabłoński zaprezentował stan misjologii w polskich seminariach oraz prace nad nowym – ósmym numerem czasopisma. Z kolei o. dr Marcin Wrzos OMI, członek zarządu  ukazał prace nad nową stroną internetową stowarzyszenia.

 

Stowarzyszenie Misjologów Polskich powstało 2006 r. i skupia 50 misjologów, czyli teologów zajmujących się działalnością misyjną Kościoła.  Siedziba mieści się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Każdego roku odbywają się spotkania w różnych miejscach w Polsce. Poprzednie zorganizowane były m.in. w Kielcach, Gnieźnie. W przyszłym roku planowane jest spotkanie w Warszawie w ramach 50 –lecia powstania misjologii na UKSW w Warszawie.

 

Tekst na podstawie:

https://misyjne.pl/bialystok-spotkanie-polskich-misjologow-galeria/

http://www.misjologia.pl/ oraz własnych notatek

ks. F. Jabłoński

 

Szczegółowy program sympozjum:

1. Słowo wprowadzające

Jego Ekscelencja ks. abp dr Tadeusz Wojda, metropolita białostocki,

podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2012-2017

 

2. Prasa misyjna jako element stymulujący misyjne zaangażowanie

ks. dr Marcin Wrzos, Poznań,

redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” oraz portalu misyjne.pl

 

3. Formacja misyjna  alumnów w świetle „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” z 2016 r. 

ks. dr hab. Franciszek Jabłoński, UAM Poznań/Gniezno

wiceprezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich, redaktor „Studiów Misjologicznych”

 

4. Stulecie listu apostolskiego „Maximum illud”

ks. dr hab. Wojciech Kluj, prof. UKSW, Warszawa,

prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Misjologów Katolickich

 

5. Misyjne aspekty nauczania papieża Franciszka

ks. dr hab. Tomasz Szyszka, UKSW, Warszawa,

prezes Stowarzyszenia Misjologów Polskich

 

Zdjęcia:

https://misyjne.pl/bialystok-spotkanie-polskich-misjologow-galeria/
oraz
http://www.bernardyni.pl/spotkanie-misjologow/