Dzisiaj jest: sobota,
20 października 2018r.

wykop.pl

XIV SAM 2012, ks. F. Jabłoński: Z telefonicznym błogosławieństwem
ks. F. Jabłoński

14. Archidiecezjalna Szkoła Animatora Misyjnego

Z telefonicznym błogosławieństwem

       W dniach 16-18 III 2012 r. po raz 14 odbyła się Szkoła Animatora Misyjnego, tym razem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w miejscowości Podczele.
       W czasie podróży z Gniezna do Podczeli zadzwonił do ks. Jarosława Słowego bp José Luís Mumbiela Sierra z Kazachstanu z Ałma-Aty, który poprzez telefon udzielił w języku rosyjskim całej naszej wspólnocie biskupiego błogosławieństwa.
       W szkole animatora uczestniczyło 48 osób: 3 kapłanów, 2 kleryków, 2 siostry zakonne, 2 osoby wyrażające chęć pracy na misjach, 31 katechetów oraz 7 uczniów z Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie.
       Na część ascetyczną szkoły składały się tradycyjnie: Msze Święte, Droga Krzyżowa. Gorzkie Żale i różaniec.
       Formacyjna strona szkoły animatora to: spotkania z misjonarzami z Kamerunu i Kazachstanu oraz z siostrą Danuta Przybyłek SAC - animatorką muzyczną, która dzieliła się z nami swoimi przeżyciami oraz doświadczeniem z prowadzenia rekolekcji dla dzieci i młodzieży w parafiach i szkołach.
       Następnie uczestnicy szkoły wzięli udział w wykładzie ks. F. Jabłońskiego na temat Pauliny Jaricot, która stała się inicjatorką dwóch ważnych dzieł: Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz Dzieła Żywego Różańca i Dobrej Książki
       W czasie trwania SAM dyskutowano - jak mówi ks. Franciszek Jabłoński, jej organizator - na temat przygotowania do IV Archidiecezjalnego Kongresu Misyjnego, który odbędzie się w dniu 4. czerwca br. w Gnieźnie. Poruszano kwestie konkursów dotyczących Pauliny Jaricot i Kongregacji Ewangelizowania Narodów. Podjęto również dyskusję nad formami animacji misyjnej dzieci, zachęcenia większej liczby katechetów do dzieła animacji misyjnej w diecezji.
       Jedna z uczestniczek SAM powiedziała: „Moim zdaniem Szkoła Animatora Misyjnego daje mi możliwość pogłębienia więzi z Bogiem oraz poszerzenia wiedzy o Kościele misyjnym. „Wzruszyła mnie opowieść ks. Jarosława Słowy, który pracuje duszpastersko na misjach w Kazachstanie. Piękne było jego świadectwo oraz wiara w to, że mimo trudności finansowych Bóg przychodzi mu z pomocą. W zupełnie niespodziewanych momentach przysyła odpowiednich ludzi, którzy wspomagają materialnie realizowane działania. Ujmująca była jego pokora, a także słowa podziękowania za okazywane wsparcie, złożone na ręce ks. Franciszka Jabłońskiego. Podobało mi się wzbogacenie każdego spotkania pięknymi piosenkami przy akompaniamencie gitary”.
       Dużą atrakcją tego wyjazdu były rozmowy z ks. Mariuszem Misiorowskim, i jego wykład o życiu Pigmejów w Kamerunie.
      Ciekawym punktem szkoły było spotkanie z klerykami, którzy przybliżyli historię działalności Ogniska Misyjnego w PWSD. Prezes tej grupy przedstawił aktualne zadania i inicjatywy. Zwrócił uwagę, aby na określenie wspólnot zajmujących się tematyką misyjną stosować poprawne nazewnictwo. Poprawnym jest mówienie o „ogniskach”, czyli grupach otwartych, płonących miłością i przygarniających każdego kto chce wspomóc misję, a nie o zamkniętych kółkach.
       W wolnej chwili uczestnicy SAM spacerowali nad morzem, wymieniali się własnymi doświadczeniami, przeżyciami i spostrzeżeniami.
       W drodze powrotnej kilka osób podzieliło się swoimi refleksjami z uczestnictwa w 14. Szkole Animatora Misyjnego:
      „Cieszę się, że w naszej archidiecezji jest 13 misjonarzy i wielu katechetów zaangażowanych w dzieło misyjne. Chcę pomóc klerykowi Julianowi w pracy w Ognisku Misyjnym. Jest wdzięczny Bogu za doświadczenie Szkoły Animatora Misyjnego” (Kleryk Maciej).
      „Wyrażam radość z faktu iż jest żywym misjonarzem. Poznałem w czasie tej szkoły zapał katechetów i doceniam ich gorliwość. Gdyby tacy wierni świeccy byli na misjach, to w kościele byłoby pełno ludzi. Animatorzy misyjni - katecheci mają tak wielką energię, że gdyby ich podłączyć do akumulatora to prądu wystarczyłoby dla jednego miasta. W Kazachstanie kapłan nie może głosić Słowa Bożego, ani sprawować kultu bez pozwolenia ze strony państwa. Na trudne spotkania z władzami zabieram ze sobą krzyż. W byciu katolikiem nie można być słabym; aby się nie poddać. Misjonarz może wszystko przetrzymać, gdy za niego modlą się inni. Składam serdeczne podziękowania Księdzu Franciszkowi za jego gorliwość i animacyjny zapał” (ks. Jarosław Słowy).
      „Szkołę animatora wyobrażałam sobie inaczej. Byłam mile zaskoczona. Cieszę się, że poznałam ks. Franciszka i mam nadzieję, że wezmę udział w kolejnej szkole animatora. Istotne dla mnie w tej szkole było spotkanie z misjonarzami i wysłuchanie ich świadectwa” (Karolina z Gozdowa).
       „Jestem już 21 lat w Kole Misyjnym. Po SAM już wiem, że trzeba zmienić nazwę na Ognisko Misyjne. Mam nadzieję, że ta „nowa nazwa” przyciągnie nowe osoby. U nas w parafii spotkania grupy odbywają się w pierwszy poniedziałek miesiąca. Schemat spotkania jest taki: Msza św.; modlitwa w intencji misjonarzy, omówienie bieżących spraw misyjnych, oglądanie filmów, spotkanie z misjonarzem w miarę możliwości. Cieszę się, że w naszej diecezji jest tyle osób zaangażowanych w animację misyjną” (Elżbieta z Chodzieży).


Wykład misjologiczny ks. F. Jabłońskiego

 

 Studiowanie książek ks. F. Jabłońskiego


 Msza św. na rozpoczęcie rekolekcji


Wieczorny spacer nad morze


Wykład o Paulinie Jaricot


 Prezentacja teczek przygotowanych specjalnie na SAM


 Gimnazjalistki ze Strzałkowa - uczestniczki SAM


 


                            Animacja muzyczna s. Danuty                                                                                  Zasłuchani ...


                            Próba trzymania gitary                                                         Wykład ks. Mariusza - Doktoranta UKSW o Pigmejach


                            Ogłoszenia na refektarzu                                                                    Służba przy ekspresie do kawy


                   Refleksje ks. Jarosława z Kazachstanu                                   Msza św. w sobotę pod przewodnictwem ks. Mariusza


                           Wystawa materiałów misyjnych                                                            Wykład kl. Juliana


                              Spotkanie w grupach gr 1                                                                    Spotkanie w grupach gr 2


                               Spotkanie w grupach gr 3                                                              Spotkanie w grupach gr 4


          Przygotowanie do niedzielnej Mszy św.                                 Niedzielny spacer nad morzem


                                     Zdjęcie na plaży                                                                        Zakończenie rekolekcji


                                 Powrót do domu

 

Powrót